image

همه آنچه در مورد بیت کوین باید بدانیم


همه آنچه در مورد بیت کوین باید بدانیم

همه آنچه باید در مورد بیت کوین بدانیم

اولین زمانی که از محصولی به عنوان بیت کوین نام برده شد، به آگوست 2008، وقتی دو برنامه نویس به اسامی ساتوشی ناکاموتو، و مارتی مالمی، دامنه bitcoin.org را ثبت کردند بر می گردد. در اکتبر همان سال ناکاموتو سندی را که به آن سفیدنامه می گفت، با عنوان –بیت کوین: یک سیستم پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر- منتشر نمود. در ماه های بعد از آن، ناکاموتو و یک گروه از محققان داوطلب و مشتاق، در انجمن و رشته ایمیل هایی، نسخه ها مختلفی را با هم در میان گذاشتند، و بیت کوین حال حاضر را به وجود آوردند.

در این سند، نکات اصلی بیت کوین مشخص شده بود، یک سیستم پرداخت الکترونیکی، که نیاز به هر سازمان مرکزی را از میان بر می دارد، در حالی که امنیت، و تایید تراکنش را فراهم می کند. به صورت خلاصه سند، ارز جدیدی را توصیف می کند، که به کاربر ها امکان پرداخت بدون نیاز به اعتماد را در وب فراهم می کند.

به عبارت دیگر سیستم، به دو کاربر اجازه می دهد، که بدون شناخت و اعتماد به یکدیگر، پول را مانند دریافت و پرداخت نقدی تبادل کنند. سیستم همچنین به کاربر ها امکان تایید پیام، تراکنش و استفاده از اطلاعات را به وسیله کدگذاری کلید عمومی می دهد، و هرگونه نیاز به افشای هویت و فرد سومی میانجی را برطرف می کند.

در ژانویه 2009، اولین تراکنش بیت کوین بین دو رایانه ناکاموتو و مرحوم هال فینی، یکی از توسعه دهندگان و مشتاقان ارز دیجیتال رخ داد.

آشنایی از نزدیک با بیت کوین!!

بیت کوین مانند دلار یا یورو چاپ شده نیست، و روی رایانه ها در سراسر دنیا با استفاده از یک نرم افزار استفاده می شود، و در برنامه های الکترونیکی به عنوان کیف پول نگهداری می شود. به ریزترین واحد بیت کوین ساتوشی می گویند، که برابر با یک صد میلیونم بیت کوین 0.000000001 است، و می تواند تراکنش های میکرو را که برای ارز سنتی ممکن نیست، انجام دهد.

بیت کوین در بیشتر صرافی ها و سایت ها با BTC شناخته می شود، و اولین مورد در بازار ارز دیجیتال کنونی بوده است. ارز دیجیتال دارایی های رو به رشدی هستند که اشتراکاتی با ارز های سنتی دارند به جز این مورد که آنها دیجیتالی ایجاد، و مالکیت آنها با کریپتوگرافی به وجود آمده است.

بیت کوین به صورت کلی با دو مفهوم شناخته می شود. اول به عنوان یک توکن، که نوعی از یک دارایی دیجیتال بوده و کاربر ها مالکیت آن را داشته و معامله می کنند.یک توکن بیت کوین در کیف پول آن نگهداری می شود، و معمولا آدرس کیف پول به صورت یک رشته از حرف و اعداد مانند 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa است. وقتی کسی می خواهد آن را ارسال کند از شخص دریافت کننده یک آدرس عمومی دریافت می کند و با استفاده از کلید خصوصی خود ارسال را انجام می دهد.

دومین مفهوم پروتکل بیت کوین است، یک دفتر کل که باقی مانده حساب های معاملات توکن را دارد. دفتر کل به صورت فایلی روی رایانه های سراسر جهان ذخیره شده است. شبکه همه تراکنش ها را روی دفتر ثبت کرده، و سپس دفتر را در کل شبکه توزیع می کند. وقتی تراکنش ها تایید کافی را دریافت کنند، آن ها به صورت دائمی در دفتر ثبت می شوند.

در صورت تمایل خریدار و فروشنده می توان از بیت کوین برای پرداخت های الکترونیکی استفاده نمود. از این لحاظ بیت کوین مانند دلار، یورو، و ین است، و دفتر کل مانند بانک مرکزی عمل می کند، اما برخلاف پرداخت های سنتی تراکنش ها غیر قابل برگشت و نهایی انجام می شوند.

این ارز دیجیتال به سیستم مرکزی بانکداری تکیه نداشته و مستقل است. زیرا هر نود یا کاربر در شبکه دارایی را خصوصی داشته، و مسئول حفظ امنیت شبکه است. وقتی شما بیت کوین ارسال می کنید، تمامی شبکه در این تراکنش درگیر می شوند.

این فرآیند نامتمرکز گفته می شود، و یکی از نکات اساسی شبکه این ارز دیجیتال است. هیچ نهادی روی این ارز دیجیتال کنترل ندارد، پروتکل شبکه با کمک یک گروه از توسعه دهندگان داوطلب نگهداری می شود، در یک شبکه بین رایانه ای در تمامی دنیا به اجرا در می آید.

از آنجایی که هیچ تایید کننده مرکزی ای وجود ندارد، کاربر ها احتیاج به احراز هویت قبل از ارسال پول ندارند. وقتی فرستنده یک تراکنش را آغاز می کند، پروتکل تمامی تراکنش های قبلی را چک می کند تا از موجودی فرستنده مطمئن شود، در این هنگام مالکیت فرستنده نیز بررسی می شود.

بیت کوین نیمه ناشناس است. در عمل هر کاربر با یک آدرس کیف پول شناخته می شود، و در صورت نیاز توسط مراجع قضایی این آدرس ها قابل شناسایی است، و این نکته را باید در نظر داشت که بیشتر صرافی های شناخته شده جهان برای فعالیت کاربر ها شرط احراز هویت را دارند. پس آدرس های کیف پول مربوط به صرافی ها و کاربر ها آن قابل شناسایی است. اما با این حال آدرس کیف پول ها محدود به صرافی ها و کیف پول های شناخته شده نمی شود، و آدرس هایی که توسط یک رایانه شخصی تولید شده است، را می توان کاملا ناشناس در نظر گرفت.

از آنجایی که شبکه بیت کوین از شفافیت کامل بهره می برد، همه افراد می توانند تراکنش ها را مشاهده کنند، و وقتی تراکنش تایید شود، به هیچ عنوان دیگر قابل برگشت نیست. شبکه بیت کوین بسیار امن است، و از لحاظ منطقی قابل هک نیست، و تمامی هک ها رخ داده در کیف پول های آن رخ داده است.

ویژگی مهم دیگر آن، که بیت کوین را از دیگر ارز ها متفاوت کرده است، مقدار محدود و غیر قابل تغییر آن است، و بانک مرکزی ای وجود ندارد که ارزش آن را دستکاری کرده روی قیمت آن تاثیر بگذارد. این تاثیر معمولا در بانک ها دنیا به وسیله چاپ پول، و ایجاد اثر تورمی آن ایجاد می شود، و در کشور هایی که بانک مرکزی آن قدرتی ندارد، معمولا این اثر تورمی بسیار زیاد و غیر قابل انکار است.

تعداد بیت کوین تولید شده در هر ساعت عدد مشخص، شفاف و قابل محاسبه ای است، و با این وجود تعداد کل بیت کوین ها از عدد 21 میلیون نخواهد گذشت و در صورت تقاضای بیشتر برای آن، قیمت افزایش خواهد یافت.


بیت کوین، ارز دیجیتال، کریپتو کارنسی
مطالب اخیر