image

صرافی آنلاین چیست و چگونه کار می کند؟


صرافی آنلاین چیست و چگونه کار می کند؟

صرافی آنلاین چیست؟

صرافی آنلاین ارز دیجیتال، یک پلتفرم آنلاین هستند که شما در آن دارایی های دیجیتال خود را با ارز دیجیتال دیگر یا ارز فیات بر اساس ارزش بازار تبادل می کنند. محبوب ترین صرافی های آنلاین در ارز دیجیتال در سطح جهان صرافی بایننس و GDAX هستند، که فقط خدمات ارز دیجیتال را انجام می دهند، اما صرافی آنلاین داخلی تبدیل ارز های دیجیتال دیگری را نظیر وبمانی و پرفکت مانی را نیز انجام می دهند.

کیف های ارز دیجیتال به صورت معمولا به شما اجازه تبادل تعدادی از ارز دیجیتال ها را در درون خود با دامنه کمی (بیت کوین و اتریوم) می دهند، اما معمولا برای خرید آلت کوین های جدید استفاده از خدمات صرافی های بزرگ به صرفه تر است.

بعضی از صرافی ها دیجیتال فقط از تبادلات ارز دیجیتال با یکدیگر پشتیبانی می کنند، اما تعداد کمی از آنها اجازه معامله با ارز های فیات نظیر دلار را برای خرید ارز دیجیتال در صرافی می دهند. یکی از معروف ترین صرافی های بزرگ دنیا در این زمینه  کراکن است که از ارز های فیات دلار، ین ژاپن، دلار کانادا، و پوند پشتیبانی می کند.

صرافی آنلاین و کیف ارز دیجیتال

اگر توضیحات بالا کمی برایتان گیج کننده بود، نگران نباشید، در ادامه ما خرید، فروش و تبادل ارز دیجیتال را با استفاده از صرافی آنلاین و در خود کیف پول به شما آموزش می دهیم. اگر شما تمایل دارید که ارز رایج ایران در دنیای ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، باید اول یک حساب کاربری در یکی صرافی بسازید. در حال حاضر تعداد زیادی صرافی آنلاین در ایران وجود دارد که با می توانید از خدمات آنها در این زمینه استفاده کنید.

پس از ثبت نام شما می توانید اکثر ارز دیجیتال محبوب خود را خرید کرده، و آنها را نگهداری، و یا استفاده کنید. پس از خرید می توانید ارز دیجیتال خود را به کیف پول هایی که از آن دارایی پشتیبانی می کنند انتقال دهید، برای ارز دیجیتال های محبوبی نظیر بیت کوین و اتریوم انتخاب های بسیار وجود دارد، اما برای ارز دیجیتال جدید، یا پروتکل خاص مانند ارز دیجیتال حریم خصوصی مونرو باید، با تحقیق بیشتری کیف پول خود را انتخاب کنید.

اگر از آلت کوین های خیلی جدید می خواهید موردی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، می توانید خود یک حساب کاربری در صرافی بزرگی نظیر بایننس ساخته، و ارز دیجیتال خود را خرید کنید، یا اگر به علت تحریم های موجود یا هر علت دیگری قصد خرید مستقیم را ندارید، می توانید با پشتیبانی صرافی آنلاین ایرانی تماس گرفته و از آنها در این مورد کمک بخواهید، و معمولا اگر مبلغ خرید خیلی کم نباشد این حمایت انجام می شود.

راه دیگر تبادل دارایی استفاده از صرافی موجود در کیف پول برای تبادل است، البته اگر مقدار دارایی ارز دیجیتال شما زیاد باشد، توصیه می شود که از صرافی کیف پول استفاده نکنید. چون این صرافی آنلاین معمولا نرخ های تبدیل با احتیاط مناسب برای خود دارند، و تبدیل در صرافی که تخصصی در این زمینه کار می کند، به صرفه تر خواهد بود.

البته به این منظور شما باید از نظر جغرافیایی نیز مواردی را در نظر بگیرید، شما نمی خواهید از یک صرافی با نرخ های خوب به صورت مثال در ژاپن استفاده کنید، که فقط در زمان های کاری ژاپن ارائه خدمت می دهد، و یا از یک صرافی آنلاین استفاده کنید که با شناسایی آی پی ایران برای دارایی شما مشکلی ایجاد کند.

صرافی آنلاین و مالکیت دارایی

در این زمینه در صرافی آنلاین ضعفی وجود دارد. بیشتر شرکت های تبادل دارایی دیجیتال که به عنوان صرافی متمرکز شناخته می شوند، این صرافی آنلاین که اکثر صرافی های داخلی از همان نوع هستند، باید در تبادلات دارایی با احتیاط بیشتری عمل کنند. به علت مشکلاتی که کار های فیشینگ، پولشویی، تروریسم و کلاهبرداری به دنبال دارند، صرافی باید پس از احراز هویت تبدیل دارایی را انجام دهند، تا در صورت بروز مشکل قادر به پاسخ گویی برای مقامات قضایی باشند.

مورد احراز هویت محدود به صرافی آنلاین داخلی فقط نبوده و همه صرافی های بزرگ دنیا نیز برای تراکنش های بیش از یک مقدار محدود نیاز به احراز هویت دارند.

مورد دیگر در زمینه مالکیت دارایی در صرافی مانند بانک و دیگر موسسات مالی است، و باید در ازای دارایی نگه داشته شده سود پرداخت شود. این دو مورد چالش های صرافی آنلاین متمرکز در داخل و خارج از ایران هستند.

صرافی آنلاین نامتمرکز

این نوع از صرافی آنلاین بدون نظارت مرکز فعالیت می کند، این نوع از صرافی تبادل دارایی نظیر به نظیر یا Peer to Peer را برای ارز دیجیتال ها به یکدیگر بدون هیچ نظارتی انجام میدهند و فقط انجام این تراکنش را تسهیل می کنند. این نوع از تبادل مزیت هایی را دارد که به صورت خلاصه می توان به:

  • کاربر ها احساس می کنند که دنیای نامتمرکز نیاز به این مورد دارد، زیرا همانطور که اشاره شده صرافی آنلاین متمرکز نیاز به احراز هویت دارند ولی این صرافی ها نیاز به این مورد ندارند.
  • انتقال دارایی به صورت مستقیم از یک کاربر به کاربر دیگر باعث حذف واسطه و بهبود نرخ تبدیل می شود.
  • صرافی نامتمرکز کمتر به دستکاری قیمت متهم شده اند.

البته این نکته شایان ذکر است که در استفاده از این نوع صرافی ها این امکان وجود دارد که یک کاربر ارز دیجیتال مشکل دار را انتقال دهد و کاربر دریافت کنند آن در صورت شناسایی پاسخگوی مقامات قضایی خواهد بود و این صرافی آنلاین نامتمرکز کمک خاصی به او نخواهد کرد.

کلام آخر

بازار صرافی آنلاین به شدت رقابتی بوده و غول های بزرگی نظیر Bttrex، بایننس، و GDAX در آن حضور دارند، پیشنهاد می شود اگر قصد فعالیت مداوم در این بازار را دارید از صرافی آنلاین بزرگ استفاده کنید که بهترین نرخ های تبدیل را به شما ارائه می دهند، اما با توجه به تحریم های ایران برای فعالیت در این زمینه با تحقیقات جامعی صورت دهید، و برای سرمایه گذاری های بلند مدت می توانید به سادگی و بدون نیاز به تحقیقات فراوان از صرافی داخلی استفاده کرده و دارایی خریداری شده خود را به یک کیف پول مطمئن انتقال دهید.


بیت کوین، بایننس، صرافی
مطالب اخیر